Wnioski o wydanie zezwolenia na pracę składa się do wojewody właściwego ze względu na siedzibę firmy/pracodawcy.
Możesz pracować pod warunkiem, że bezpośrednio przed złożeniem wniosku byłeś uprawniony do pracy, tj. posiadałeś zezwolenie na pobyt czasowy i pracę albo zezwolenie na pracę, a po złożeniu wniosku będziesz pracować na warunkach, które zostały określone w pozwoleniu, które posiadasz.
Nie, zezwolenie na pracę nie legalizuje pobytu cudzoziemca. Złożenie wniosku nie legalizuje także pracy cudzoziemca. Cudzoziemiec może podjąć pracę dopiero po otrzymaniu zezwolenia na pracę ale dodatkowo musi zadbać o zalegalizowanie pobytu.
Studenci studiów stacjonarnych, niezależnie od tego, czy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy czy wizę, mogą podejmować pracę na terytorium Polski bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę. Studenci studiów niestacjonarnych (studia wieczorowe i niestacjonarne) muszą posiadać zezwolenie na pracę lub zarejestrowane oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy w celu wykonywania pracy na terytorium Polski (jeżeli są obywatelami Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii lub Ukrainy).
Jest to dokument wydawany przez starostę (powiatowy urząd pracy) na wniosek pracodawcy, który potwierdza, że nie ma możliwości znalezienia pracownika wśród osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Informacja zawiera analizę wysokości proponowanego wynagrodzenia oraz adekwatności wymagań w stosunku do pracy, którą cudzoziemiec będzie wykonywał.
Cudzoziemiec ma obowiązek odebrać kartę pobytu osobiście. Pobierane są odciski palców. W przypadku dzieci do lat 13, kartę mogą odebrać rodzice dziecka.
Nie, chyba że chodzi o przejęcie lub przekształcenie podmiotu powierzającego. Zezwolenie na pracę wydawane jest dla konkretnego pracodawcy, stanowiska i wynagrodzenia.
Ruch bezwizowy oznacza, że cudzoziemiec może przebywać na terytorium wszystkich państw strefy Schengen bez konieczności posiadania wizy. Pobyt nie może przekroczyć 90 dni w okresie 180 dni.
Karta Polaka jest dokumentem potwierdzającym przynależność cudzoziemca do narodu polskiego, nie jest jednak tożsama z obywatelstwem polskim ani dokumentem uprawniającym do przekraczania granicy. Posiadacz Karty Polaka może:
otrzymać wizę krajową uprawniającą do wielokrotnego przekraczania granicy Polski;
złożyć wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego przez Prezydenta RP w konsulacie RP bez opłat;
skorzystać z pomocy konsula;
legalnie pracować na terytorium Polski bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę;
prowadzić działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele polscy;
korzystać z bezpłatnego systemu oświaty na poziomie podstawowym, średnim i wyższym na takich samych zasadach jak obywatele polscy;
w nagłych przypadkach korzystają z bezpłatnej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak obywatele polscy;
– skorzystaj z 37% zniżki na przejazdy koleją na terenie Polski;
zwiedzać muzea państwowe w Polsce bezpłatnie;
ubiegać się o środki z budżetu państwa polskiego lub z budżetu samorządów lokalnych w Polsce przeznaczone na preferencyjne zasady wspierania Polaków za granicą;
złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały bez opłat.